Diskùsëjô Szablónë:Sosterné ùdbë

Z Wikipedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brëkòwnik:Ausir napisał: "(chyba lepiej polskie niż angielskie)"
Wychodząc z tego założenia, możemy zrezygnować wszyscy z pracy nad projektem csb.wikipedia. (pomijam wprowadzanie zmian mających wpływ na stronę główną bez wcześniejszej dyskusji na ten temat)
Owszem informacje w języku polskim są zrozumiałe, ale czy zachęcą kogokolwiek do napisania paru słów po kaszubsku i stworzeniu na wzór Species wersji kaszubskiej? Wątpię. Zmian nie cofam bo jak widać zgoda większości na dotychczasowy wygląd nie ma znaczenia. Zaskoczony samowolą jednak jestem i to bardzo. --Kaszeba 19:19, 24 séwnika 2005 (CEST)


1. Myślę, że linkowanie do angielskiej wersji projektów w których nie ma wersji CSB jest lepsze niż do strony po polsku. Main page w wersji angielskiej to wizytówka tych projektów, więc linkowanie do niej wydaje się być najbardziej oczywiste i neutralne. Poza tym niektóre projekty (Commons, Species, Meta) mają tylko niektóre strony przetłumaczone na PL, a językiem roboczym jest i tak EN. (Docelowo te strony powinny też oczywiście być przetłumaczone na CSB ale to pewnie jeszcze trochę potrwa). Na marginesie, fryzyjska wiki której język jest w nieco podobnej sytuacji socjolingwistycznej jak CSB, również linkuje do stron w EN, a nie do holenderskich (niderlandzkich).

2. Widać, że są różne sprzeczne poglądy na to, co oznacza otwartość wiki. Według mnie oznacza to, że każdy może dowolnie zmieniać zawartość każdej srony, która nie jest zabezpieczona, jeżeli robi to w dobrej wierze (a jestem pewny, że tak zrobił to Ausir). Taka klauzula zresztą jest pod polem edycji - strony wikipedii nie są własnościa ich autorów, każdy może zmieniać co chce i jak chce. Jeżeli dochodzi do wandalizmu, to admini powinni cofnąć edycję, a jeżeli ktoś uważa, że ma lepszy pomysł, to podaje swoją propozycję z argumentami.

Otwartość wiki oznacza dla mnie, że nie trzeba urządzać za każdym razem głosowania czy w artykule X, w trzecim akapicie, w tym i tym miejscu należy postawić przecinek czy nie. Największym problemem naszej Wiki jest niewielka liczba edytorów i raczej brak inicjatywy niż "samowolne edycje". Ausir wykazał sie inicjatywą i chwała mu za to, tym bardziej, że jak teraz widzę pytał się o to i nie padła odpowiedź (choć przyznaję, że sam mam odmienne zdanie na jego rozstrzygnięcie). Przédnô starna nie jest zabezpieczona, więc każdy może ją w dobrej wierze zmieniać, takie są reguły Wikipedii. Mniej formalności, więcej inicjatywy i odwagi.
Pòzdrówk, Tuvok 22:15, 24 séwnika 2005 (CEST)


Z tego co teraz widzę, chyba najlepiej będzie linkować np. do http://wikisource.org , http://wikinews.org, itd. - tam są tylko odsyłacze do istniejących wersji językowych, więc to prawdziwe wizytówki tych projektów. A te stare linki do niektórych Main page w wersji EN i tak umarły i zaczęły prowadzić do nikąd. Tuvok 22:32, 24 séwnika 2005 (CEST)


Jeśli chodzi o stronę główną, to uważam, że ona akurat nie należy do tych miejsc, które należy zmieniać wedle uznania. Ja bym się nie odważył tego zrobić w wersji językowej, którą znam średnio. Obecny, nowy wygląd, był poddany pod dyskusję i po paru tygodniach wprowadzony. Wyobraź sobie, że będziemy to zmieniali i to każdy według własnego uznania. Wcale nie posądzam kolegi Ausira o złą wolę, uważam jednka, że gdzie jak gdzie, ale na stronie głównej nie powinniśmy wprowadzać większych zmian bez wcześniejszej dyskusji i to niezależnie od tego czy jest zabezpieczona wraz z szablonami, czy też nie. Do tego nie są przecież potrzebne żadne reguły - wystarczy zdrowy rozsądek. Pozdrawiam serdecznie --Kaszeba 01:53, 25 séwnika 2005 (CEST)


1. Możliwość edytowania dotyczy wszystkich stron, w tym także głównej, chyba że społeczność danej wiki wyraźnie wyłączy z tego jakieś konkretne strony - przez ogłoszenie tego w jakimś widocznym miejscu, albo najlepiej przez zablokowanie. Nic takiego nie miało miejsca, więc obowiązuje domyślna zasada, że każdy może w dobrej wierze zmieniać wszystko co chce.
Z czasem możma oczywiście wypracować pewne reguły edytowania kluczowych stron, ale na tym etapie, kiedy projekt jest praktycznie w powijakach, chyba nie warto ograniczać otwartości przez blokowanie, bo nie będzie to raczej służyło encyklopedii.
2. Ausir nie zmienił wogóle wyglądu strony, a jego edycji napewno nie można nazwać "większymi zmianami". Zresztą nie ma większego sensu dyskutować, czy Ausir miał prawo zmieniać Przédną starnã, czy nie, bo to oczywiste, że jak najbardziej miał prawo. Pzdr, Tuvok 03:38, 25 séwnika 2005 (CEST)


W takim razie przepraszam, pisałem już o tym wcześniej Wiki:Karczma i nikt nie zgłosił sprzeciwu. Po prostu uważam, że skoro więcej Kaszubów mówi po polsku niż po angielsku (co jest raczej oczywiste), to linki do wersji polskiej będą bardziej użyteczne. Zgadzam się z Tuvokiem, że chyba najlepiej będzie linkować do wielojęzycznych stron www.wiktionary.org, www.wikisource.org itp, ale linkowanie akurat do wersji angielskiej nie ma IMHO większego sensu. A strony główne projektów wielojęzycznych w rodzaju Commons czy Wikispecies przydałoby się przetłumaczyć również na kaszubski. A oprócz fryzyjskiej jest też choćby Wikipedia sycylijska, która linkuje do włoskich projektów. Ausir 08:27, 25 séwnika 2005 (CEST)


Witajcie. Ja z mojej strony raz jeszcze chciałbym podkreślić to, że strona główna jest wizytówką tego projektu i że moim zdaniem nie ma na niej miejsca do eksperymentów - praktycznie od momentu, w któym Ùczk przedstawił propozycję jej nowego wyglądu, wprowadzoną parę tygodni później. Do tego czasu nie był jej wygląd ani jasny, ani czytelny. Nie oznacza to, że nie ulegnie on zmianie, jednak ze względu na szacunek do wkładu jego pracy, jak i całego projektu, uważam, że powinniśmy takie zmiany omawiać. Już padały różne propozycje, jednak były to sugestie, a nie ingerencja i samą zmianę pozostawiono temu małemu gronu starającemu się rozbudować ten projekt. Nie widzę w takim postępowaniu (propozycja, omówienie i ew. zmiany) naprawdę nic złego, jesteśmy społecznością i moim zdaniem jako taka powinniśmy też funkcjonować, co się zresztą sprawdza. Pozdrawiam was serdecznie i proszę się nie zrażać, bo naprawdę nie ma czym. --Kaszeba 22:52, 25 séwnika 2005 (CEST)