Lana Del Rey
|
Lana Del Rey
|
|
|---|---|
|
Lana Del Rey na sztadionie Wembley, 2025
|
|
|
Infòrmacje
|
|
| Gwôsné miono | Elizabeth Woolridge Grant |
| Znóny/ô téż jakno | Lana Del Rey, Lana Rey Del Mar, Lizzy Grant, Sparkle Jump Rope Queen, May Jailer |
| Ùrodzenié | 21 czerwińca 1985 (41 lat stôrô) Nowi Jork, Zjednóné Kraje Americzi |
| Mùzyczné ôrtë | Alternatiwny pòp, barokòwi pòp, òniriczny pòp, rock |
| Jinstrumentë | Wòkal |
| Lata dzejaniô | òd 2005 |
| Wëtwórnia | 5 Points Records, Stranger Records, Polydor Records, Interscope Records |
|
Pòdpis
|
|
Lana Del Rey, pròw. Elizabeth Woolridge Grant (ùr. 21 czerwińca 1985 r. w Nowim Jorkù)[1] je amerikańską spiéwôrką, kòmpòzytórką, pòetką i aùtorką tekstów frantówków.
Ji artisticzny pseùdonim je sparłãczenim miona hollywoodzczi gwiôzdë Lanë Turner i pòzwë mòdelu aùtoła – Fòrda Del Rey.[2]
Ji sztil znankùje sã szlachòwnoscą do kinowi mùzyczi, jaczi towarzi lirycznô eksploracjô melanchòlie, przemòcë czë romansu. Dodôwkòwò wplôtô w to nawiązania do pòpkùlturë, a òsoblewò Amerikanë – przedmiotów, czë zbiérków artefaktów òdnoszącëch sã do amerikańsczi kùlturowi spôdkòwiznë z lat 50. i 60. XX wiekù. Przez mùzycznëch kritików czasã zwónô je "gangsterską Nancy Sinatrą[3]".
Żëcopis
[edicëjô | edituj kòd]Młodosc
[edicëjô | edituj kòd]Elizabeth Woolridge Grant ùrodzëła sã 21 czerwica 1985 rokù na nowòjorsczim Manhattanie[4] w rodzënie katolëków[5] szkòckò-anielsczégò pòchòdzeniô[6]. Ji òjc Robert England Grant Jr. béł copywriterã w Grey Global Group – firmie zajmùjący sã marketingã, a nënka Patricia Ann Grant (z dodomù Hill) robiła jakò account executive w tim samim môlu[7]. Elizabeth mô młodszé rodzeństwò – Caroline i Charlie'gò[8].
Sztërë lata pò ji nôrodzënach, Grantowie przecygnãlë ze swòją trójką dzecy do Lake Placid w stanie Nowi Jork. W Lake Placid ji òjc robił w stolarsczi firmie, pò czim przebranżowił sã w inwestowanié w domenë[9], timczasã ji nënka robiła jakò szkòlnô[10]. W tim placu Elizabeth chòdzëła do katolëcczi, spòdleczny szkòłe St. Anges School[11] i zaczãła spiewac w kòscelnym chòrze, gdze pełniła rolã kantórczi.
Òd wczasnëch nôscelatnëch lat miała jiwrë z alkòholã, w wiekù 15 lat òsta wësłónô do Kent School – episkòpalny szkòłë z internatã, co miało bëc ji òdwëkã[12]. Czej bëła 19 lat stôrô przëcygła do Nowégò Jorkù, w célu rozpòczãcô filozoficznëch sztudiów.
Diskògrafiô
[edicëjô | edituj kòd]Sztudijné albùmë
[edicëjô | edituj kòd]- Lana Del Rey (2010)
- Born to Die (2012)
- Ultraviolence (2014)
- Honeymoon (2015)
- Lust for Life (2017)
- Norman Fucking Rockwell! (2019)
- Chemtrails over the Country Club (2021)
- Blue Banisters (2021)
- Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd (2023)
- Stove (nadchòdzący)
- Albùm bez titlã (nadchòdzący)
Epczi
[edicëjô | edituj kòd]- Kill Kill (2008)
- Lana Del Rey (2012)
- Paradise (2012)
Single
[edicëjô | edituj kòd]- Video Games
- Born to die
- Blue Jeans
- Summertime Sandess (2012)
- National Anthem (2012)
- Ride (2012)
- Dark Paradise (2013)
- Young and Beautiful (2013)
- Once Upon a Dream (2014)
- West Coast (2014)
- Shades of Cool (2014)
- Ultraviolence (2014)
- Brooklyn Baby (2014)
Galeriô
[edicëjô | edituj kòd]- 2011
- 2012
- 2017
- 2019
- 2024
- 2025
Przëpisë
[edicëjô | edituj kòd]- ↑ Bibby Sowray. Who’s who Lana Del Rey. „Vogue”, 2012-02-10. Cytat: Born in New York in 1986, her birth name is Elizabeth Woolridge Grant. She was raised in Lake Placid, a quiet village outside of New York State. Aged 15, she was sent to boarding school in Connecticut, before moving to New York City when she was 18 to study metaphysics at Fordham University(...). She decided to rebrand herself as Lana Del Rey and in October 2011, she signed a joint record deal with Interscope Records and Polydor. (...) Video Games accumulated in excess of 20 million YouTube views in its first 5 months of upload. On October 24th 2011, it was announced that Del Rey had won the Q award for „Next Big Thing” (...). She has described her unique look – auburn hair in Veronica Lake waves, full lips and permanently artistic talons – as „Gangster Nancy Sinatra” (...)..
- ↑ Joe Robinson, 18 Facts You Probably Didn’t Know About Lana Del Rey
- ↑ Meet Lana Del Rey, the New Singer Music Bloggers Love to Hate – Vulture. NY Mag, 2011-09-21. [dostęp 2011-09-27]. Cytat: Lana Del Rey, the 24-year-old indie sensation billed to the world – or music bloggers – as the „gangster Nancy Sinatra,” (...). (ang.).
- ↑ Sowray, Bibby (February 10, 2012). "Lana Del Rey Biography, Quotes and Facts". Vogue. Archiwizowòné z oryginału 3 rujana 2012. Retrieved June 20, 2012
- ↑ "Celebrities who are practising Catholics or were raised in the church". Newsday. April 10, 2016. Archived from the original on October 6, 2016. Retrieved April 10, 2017.
- ↑ "Ultra Lana". Celtic Life International. August 22, 2014. Archived from the original on December 4, 2022. "Drawn to Scotland by her ex-boyfriend Barrie-James O'Neill (lead singer of indie band Kassidy) coupled with her Scottish/Anglo ancestry"
- ↑ "Robert England Grant Jr. Marries Patricia Ann Hill". The New York Times. June 13, 1982. Archived from the original on February 2, 2015. Retrieved December 4, 2014
- ↑ Zupkus, Lauren (October 8, 2014). "Meet Chuck Grant, Lana Del Rey's Equally Gorgeous And Talented Sister". The Huffington Post. Archived from the original on October 18, 2014. Retrieved October 26, 2017.
- ↑ Hiatt, Brian (January 9, 2014). "Lana Del Rey: Vamp of Constant Sorrow". Rolling Stone.
- ↑ Tranter, Kirsten (May 10, 2014). "Lolita in the 'hood". The Sydney Morning Herald.
- ↑ Giannini, Melissa (November 28, 2013). "National Anthem". Nylon.
- ↑ Bibby Sowray. "Who’s who Lana Del Rey." „Vogue”,
Bùtnowé lënczi
[edicëjô | edituj kòd]
Commons: Lana Del Rey – Zbiérk òdjimków na Wikimedia Commons
- Òficjalnô starna: https://lanadelrey.com/

- ISNI: 0000000360454402, 0000000368678910
- VIAF: 112148752312441202870
- LCCN: no2012019067
- GND: 1018167048
- BnF: 16562018n
- SUDOC: 161546331
- NKC: xx0148045
- NTA: 355017822
- BIBSYS: 15002383
- Open Library: OL7521361A
- PLWABN: 9810565881105606
- NUKAT: n2021087927
- J9U: 987007408395405171
- CONOR: 214553699
- KRNLK: KAC201610371
- LIH: LNB:CjRj;=B5
- WorldCat: E39PBJyX37YkTBw9PrkKtxRdwC

