Przejdź do zawartości

Gòdë

Z Wikipedia

Gòdë abò Swiãta Bòżégò Narodzeniô – w tradicji chrzescëjańszczi to swiãto upamiãtniwô narodzenié Jezësa w Betlejem. To je liturgiczné swiãto, przëpôdającé na 25 gòdnika. Przed Gòdama je kòl trzëtidzéniowi czas czekaniô - sztërë niedzelë, jinaczi adwent.

Symbolë Gòdów[edicëjô | editëjë zdrój]

Gòdowé drzéwkò

Gòdowé drzéwkò abò danka to je przëstrojoné drzéwkò danë pòstawioné we Wilëjã Gòdów, a wëniosłé colemało na Gromiczną. Zwëk strojeniô danczi przëwãdrowôł na pòlsczé zemie w XIX stolecym z Miemców. Wszëtczi òbstrojënczi na tim drzëwkù bëłë czedës do jedzeniô: kùszczi, jabka, òrzechë i wiele jinszich. Dzysô to drzewkò stroji sã w kùgle, pazłotka, lińcuchë i swiécczi, a pòd nim kładze sã rozmajité darënczi[1].

Òpłôtk

Béł ju znóny np. Inkóm. Òn je znóny w Pòlsce òd XVIII stolecégò. Je to znanka jednotë i miru, òsoblëwie w rodzëznie. Òn je ǜżiwóny w òbrządkach i znóny we wiele religiach swiata. Je to pòdługòwati lëst wëpiekłégò, pszénégò casta, chtëren je wëzwëskiwóny we wiliowëch òbrządkach (dzelenié sã òpłatkã). Do 1920 rokù nen zwëk nie béł na Kaszëbach znóny[2].

Narodzénié Jezësa, malôrz - Gerrit van Honthorst (1592 – 1656)

Bùtnowé lënczi[edicëjô | editëjë zdrój]

Òbaczë téż[edicëjô | editëjë zdrój]

Przëpisë[edicëjô | editëjë zdrój]

  1. Najô domôcëzna, Banino-Pelplin 2005, ISBN 83-7380-231-2
  2. Danuta Pioch, Żëcé codniowé na Kaszëbach, Gduńsk 2008, ISBN 978-83-87258-11-3To je blós ùzémk artikla. Rôczimë do jegò rozwicégò.